Tel: (0216) 332 3303

Adres: Göksu Mh. Küçüksu Caddesi, Küçüksu Kasrı, Anadoluhisarı, Beykoz, İstanbul, Türkiye


Küçüksu Kasrı (Kucuksu Palace), İstanbul ili Beykoz ilçesinin Göksu Mah. mahallesinde yer alıyor. Küçüksu Kasrı (Kucuksu Palace) yerleşkesine nasıl gidilebileceğini yol tarifi sayfalarımızdan öğrenebilirsiniz. Küçüksu Kasrı (Kucuksu Palace) nerede? olduğunu harita sayfalarından öğrenebilirsiniz.


Küçüksu Kasrı, İstanbul Boğaz'nda Küçüksu ile Göksu Derelerinin arasındaki alanda bulunmaktadır. 17. yüzyıldan başlayarak çeşitli kaynaklarda “Bağçe-i Göksu” adıyla geçen yörede, özellikle 18. yüzyıldan başlayarak yoğun bir yapılaşma izlenmektedir. Sultan I. Mahmud (1730-1754) döneminde Divitdâr Emin Mehmed Paşa, padişah için bu Hasbahçe’nin deniz kıyısına iki katlı ahşap bir saray yaptırmış, bu yapı Sultan III. Selim (1789-1807) ve Sultan II. Mahmud (1808-1839) dönemlerinde de onarılarak kullanılmıştır. Sultan Abdülmecid (1839-1861) dönemi, özellikle saray ve kasır mimarlığında Batılı biçimlerin tercih edildiği yıllardır. Sultan Abdülmecid, Dolmabahçe ve Ihlamur yapılarında olduğu gibi Küçüksu Kasrı’nın bulunduğu alanda da eski ve ahşap yapıyı yıktırarak, yerine bugünkü kasrı yaptırmıştır. 1857 yılında yapımı tamamlanan Küçüksu Kasrı, 15 x 27 m. bir alan üzerine yığma tekniğiyle ve kâgir olarak yapılmıştır. Bodrumuyla birlikte üç katlı olan kasrın bodrum katı; kiler, mutfak ve hizmetkârlara ayrılmış, diğer katlarsa bir orta mekâna açılan dört oda biçiminde düzenlenmiştir.


1 görüş var

    Küçüksu Kasrı (Kucuksu Palace)
    Toplam 34 oy sonucu 5 üzerinden ortalama 3.62 puan aldı.
  • ben orayı görmek çok istiyorum ve şimdide okul ile birlikte orayı gezmeye gidicez resimlerde gördüğüm kadarıyla süperrrrr bir yer. son

    5/ 5 yıldız
    ,

Aşağıdaki haritayı kullanarak Küçüksu Kasrı (Kucuksu Palace) nerede bulunduğunu görebilirsiniz. Yol tarifi almak için tıklayınız

Haritayı daha büyük görüntülemek için lütfen buraya tıklayınız

Yol tarifi uygulamasını kullanarak Küçüksu Kasrı (Kucuksu Palace) konumuna nasıl gidilebileceğini öğrenebilirsiniz. Aşağıdaki formda nereden alanına yolculuğa başlanacak adresi girerek "Tarif et" butonuna tıklayınız. Tarifler ve harita, sorgu sonucunda yine aşağıda görüntülenecektir. Yol tarifi metnindeki satırlara tıklayarak ilgili yönergenin konumunu harita üzerinde görüntüleyebilirsiniz.

nereden:
nereye: Küçüksu Kasrı (Kucuksu Palace)

Aşağıdaki formu kullanarak Küçüksu Kasrı (Kucuksu Palace) ile irtibata geçebilirsiniz. Buraya yazılan mesaj ilgili kuruluşun veritabanımızdaki kayıtlı e-posta adresine gönderilecektir.

Resmi kurumlar (Bakanlık, valilik vb.) ile iletişim kurarken bu kurumlardan sağlıklı destek alabilmek için isim soyisim, adres ve telefon bilgileri ve mümkünse T.C Kimlik Numarası da belirtiniz.

Yandaki toplama işleminin sonucunu aşağıya giriniz: dört + beş

Yükleniyor...