yazdır
 • Nereye: Hemşin Belediyesi adresine

Yorum kuralları

TUBİBA'da, dürüstçe yazılmış, ilk elden deneyimler içeren, olumlu yada olumsuz tüm müşteri deneyimleri ve görüşler yayınlanır. Tüm görüş ve yorumlar ekibimiz tarafından incelenmektedir. Yazılan yorumları yayınlama, reddetme, düzenleme ve silme hakkımız sakldır.

Sadece ilk elden ve ilgili kurumdan hizmet aldığını düşündüğümüz, dürüst ve içtenlikle yazılmış yorumları kabul ediyoruz.

Yorumların reddedilme nedenleri:

 • Kişisel bir deneyimi içermeyen yorumlar.
 • Küfür içeren yorumlar.
 • Saldırgan veya aşağılayıcı içeriğe sahip yorumlar.
 • Bir kişinin veya kurumun itibarını sarsmaaçlı yorumlar.
 • Tıbbi konularda öneriler içeren yorumlar.
 • Yasalara aykırı içerik barındıran yorumlar.
 • İşletme sahibi veya rakibi tarafından yazılan yorumlar.
 • Dedikodu veya başkası üzerinden aktarılan yorumlar.
 • Duruşması devam eden anlaşmazlıklar.

Yorum yada görüşün yayınlanmaması yönünde verdiğimiz karar kesindir. Bu konudaki itirazlar dikkate alınmaz.

Hemşin Belediyesi için Görüşler

 • 11 ay önce - 2015-01-13 13:24:00

  Hemşin adı Turansal bir ad olmasına karşın bunu Rum-Ermeni bağlantılı olarak görmek ve göstermek kökten yanlıştır. Hem sözcüğü Hititlerden(Etilerden) kalma him sözcüğünden dönüşmedir. Him sözcüğünün kimi dillerde taşıdığı anlamla bağlantısı yoktur. Him evin konuşlandığı yerdeki küçük bir bölüme denilir. Heim (Haym=vatan/anayurt sözcüklerine kaynaklık eden bir sözcüktür) Hem sözcüğü ile him sözcüğü aynı anlamı taşır. Adana yöresinde him sözcüğü kullanıla gelmektedir.Şin/şın Türkçe ışık-renk demektir. Batılı dillerde shine-scheine sözcüklerine dönüşmüştür.Hemşin ışıklı alan-aydınlık yer anlamı taşır. Rize adının da Orta Asya Türkçesinde pirinç anlamına geldiği, Rusya'dan Karadeniz'e ulaşan pirinç yüklerinin bugün Rize adıyla anılan yerde depolandığından bu yerleşim yeri Rize adıyla anılmıştır.Trabzon’un ilçelerinden biri olan Of İlçe'sinin adının kaynağı Kızılderili Ofo oymağı ile bağlantılıdır. Ofoların bir bölümü Orta Asya'dan ayrılıp Bering Boğazı'ndan Amerika Anakarasına geçmişlerdir. Bir bölümü de Ege Denizi kıyılarına yerleşmişlerdir. Günümüze ulaşan Foça adı küçük Ofo topluluğu anlamında Ofoça denilmiş, bu sözcük zamanla Foça^ya dönüşmüştür. Helen kökenli Aiolular bu yöreyi M.Ö 11.yüzyılda işgal ettiklerinde adı o zamanda zaten Ofoça/Foça idi. Yunanlılar bu adı diğer yerleşim yerlerinde yaptıkları gibi kendi dillerine uydurup Phokaia yapmışlardır. Sözüm ona bu ad o yörede yaşayan Fok balıklarından dolayı verilmiş. Oysa o balıklara Ofo oymakları yerleşince Foça balıkları denilmekteydi. Sonra bu adı Yunanlılar phoca / fok adına dönüştürdüler. Çelen adı da gene Kızılderili Chelan oymak adıyla bağlantılıdır. Yani Orta Asya köken birlikteliğinin belirtecidir. Karadeniz’de Lazların kişi adlarından biri olan Aşena/Asena(Dişi kurt) adı onların Turan bağlantısını gösterir. Gene Karadeniz'de kullanılan kişi adı Agun o yörelere yerleşen Akhunluların anısını taşır.

  Verilen hizmetler

  Hizmetler & Markalar

  BelediyeKurum

  Yakındaki Firma ve Mekanlar