Tel: (0464) 641 2990

Adres: Ortaköy Mh. Atatürk Caddesi, No: 57, Pk: 53550, Hemşin, Rize, Türkiye


Hemşin Belediyesi, Rize ili Hemşin ilçesinin Ortaköy Mah. mahallesinde yer alıyor. Hemşin Belediyesi yerleşkesine nasıl gidilebileceğini yol tarifi sayfalarımızdan öğrenebilirsiniz. Hemşin Belediyesi nerede? olduğunu harita sayfalarından öğrenebilirsiniz.


1 görüş var

    Hemşin Belediyesi
    Toplam 1 oy sonucu 5 üzerinden ortalama 45 puan aldı.
  • Hemşin adı Turansal bir ad olmasına karşın bunu Rum-Ermeni bağlantılı olarak görmek ve göstermek kökten yanlıştır. Hem sözcüğü Hititlerden(Etilerden) kalma him sözcüğünden dönüşmedir. Him sözcüğünün kimi dillerde taşıdığı anlamla bağlantısı yoktur. Him evin konuşlandığı yerdeki küçük bir bölüme denilir. Heim (Haym=vatan/anayurt sözcüklerine kaynaklık eden bir sözcüktür) Hem sözcüğü ile him sözcüğü aynı anlamı taşır. Adana yöresinde him sözcüğü kullanıla gelmektedir.Şin/şın Türkçe ışık-renk demektir. Batılı dillerde shine-scheine sözcüklerine dönüşmüştür.Hemşin ışıklı alan-aydınlık yer anlamı taşır. Rize adının da Orta Asya Türkçesinde pirinç anlamına geldiği, Rusya'dan Karadeniz'e ulaşan pirinç yüklerinin bugün Rize adıyla anılan yerde depolandığından bu yerleşim yeri Rize adıyla anılmıştır.Trabzon’un ilçelerinden biri olan Of İlçe'sinin adının kaynağı Kızılderili Ofo oymağı ile bağlantılıdır. Ofoların bir bölümü Orta Asya'dan ayrılıp Bering Boğazı'ndan Amerika Anakarasına geçmişlerdir. Bir bölümü de Ege Denizi kıyılarına yerleşmişlerdir. Günümüze ulaşan Foça adı küçük Ofo topluluğu anlamında Ofoça denilmiş, bu sözcük zamanla Foça^ya dönüşmüştür. Helen kökenli Aiolular bu yöreyi M.Ö 11.yüzyılda işgal ettiklerinde adı o zamanda zaten Ofoça/Foça idi. Yunanlılar bu adı diğer yerleşim yerlerinde yaptıkları gibi kendi dillerine uydurup Phokaia yapmışlardır. Sözüm ona bu ad o yörede yaşayan Fok balıklarından dolayı verilmiş. Oysa o balıklara Ofo oymakları yerleşince Foça balıkları denilmekteydi. Sonra bu adı Yunanlılar phoca / fok adına dönüştürdüler. Çelen adı da gene Kızılderili Chelan oymak adıyla bağlantılıdır. Yani Orta Asya köken birlikteliğinin belirtecidir. Karadeniz’de Lazların kişi adlarından biri olan Aşena/Asena(Dişi kurt) adı onların Turan bağlantısını gösterir. Gene Karadeniz'de kullanılan kişi adı Agun o yörelere yerleşen Akhunluların anısını taşır.

    45/ 5 yıldız
    ,

Aşağıdaki haritayı kullanarak Hemşin Belediyesi nerede bulunduğunu görebilirsiniz. Yol tarifi almak için tıklayınız

Haritayı daha büyük görüntülemek için lütfen buraya tıklayınız

Yol tarifi uygulamasını kullanarak Hemşin Belediyesi konumuna nasıl gidilebileceğini öğrenebilirsiniz. Aşağıdaki formda nereden alanına yolculuğa başlanacak adresi girerek "Tarif et" butonuna tıklayınız. Tarifler ve harita, sorgu sonucunda yine aşağıda görüntülenecektir. Yol tarifi metnindeki satırlara tıklayarak ilgili yönergenin konumunu harita üzerinde görüntüleyebilirsiniz.

nereden:
nereye: Hemşin Belediyesi

Aşağıdaki formu kullanarak Hemşin Belediyesi ile irtibata geçebilirsiniz. Buraya yazılan mesaj ilgili kuruluşun veritabanımızdaki kayıtlı e-posta adresine gönderilecektir.

Resmi kurumlar (Bakanlık, valilik vb.) ile iletişim kurarken bu kurumlardan sağlıklı destek alabilmek için isim soyisim, adres ve telefon bilgileri ve mümkünse T.C Kimlik Numarası da belirtiniz.

Yandaki toplama işleminin sonucunu aşağıya giriniz: dört + beş

Yükleniyor...